Az innováció csapatsport!
Új portrésorozatunkban bemutatjuk csapatunk néhány fontos tagját, akik munkájukkal hozzájárulnak sikereinkhez.
Molnar Sándor asztrofizikus professzor élete nagy részét az űrkutatásnak szentelte. Számos tudományos munkát, könyvet publikált az univerzumról. Egyik talán legérdekesebb munkája Univerzumunk legmasszívabb összeomlott struktúráival, a galaxishalmazokkal (Cosmology with Clusters of Galaxies, 2015) foglalkozik. Sándor Magyarországon született és nőtt fel, felsőfokú tanulmányait az ELTE-n kezdte. 1986-ban hagyta el az országot, azóta számos kozmológiai projekten dolgozott. Az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Svájcban és Tajvanon is élt, kutatott és tanított. Asztrofizika doktorátust az angliai Bristol Egyetemen szerzett (1998).
Az Egyesült Államokban töltött ideje alatt NASA projekteken dolgozott a Nemzeti Tudományos Akadémia (NAS) Nemzeti Kutatási Tanácsánál (NRC) (Research Associate). Nemrég tért vissza szülővárosába, Budapestre, melynek egyik fő oka az E-Grouppal való együttmöködés innovatív űrtechnológiai projektekben.
“Az űrtechnológia az egyik leggyorsabban növekvő szegmens. Egy ilyen rugalmas és innovatív vállalat számára, mint az E-Group, ez mindenképpen jó irány. SpaceTech projektjeinkben együttműködést tervezünk egyetemekkel és smart data laborokkal.”
Hasonló jellegű együttműködés kialakítása a cél, mint a már működő E-Group Data and Trust Industry LAB. Az ELTE és az E-Group közös kezdeményezésében indult laborban dolgozó szakemberek a gazdaságban felmerülő problémákra keresnek megoldásokat. A labor fő kutatási területei a Digital Trust és Identity, felhasználó- és adatazonosító rendszerek, tranzakciók és SmartData és komplex analitikára (alkalmazott AI megoldások, nyelvtechnológiák, deep learning alapú tanuló rendszerek) épülő megoldások.
SpaceTech alkalmazási területek
Sándor szerint a SpaceTech számára számos alkalmazási terület kínálkozik. Köztudott, hogy a műholdak hasznosak a logisztikában és a szállítmányozásban, ahol személygépkocsik, teherautók és egyéb járművek nyomon követésére használják őket. A műholdak szintén kiváló szolgálatot tesznek a természeti katasztrófák felmérésékor is. Az árvízek esetében például a műholdas adatok és 3D-s hidrodinamikai modellek használatával előrejelezhető, hogy meddig terjed az áradás, de segítségükkel lehetőség van a földrengések és tűzvészek okzota károk felmérésére is.
Az egyik legígéretesebb SpaceTech alkalmazási szektor a mezőgazdaság, ahol a műholdas adatok fantasztikus lehetőséget kínálnak az ágazat támogatására. Egy 30-50 cm-es, nagy felbontású műholdas kamerával megbecsülhető a növények hozama és a betakarítás időzítését is pontosan meg lehet állapítani, valamint időben felismerhetővé és könnyen leküzdhetővé válnak a kártevők és betegségek is. Továbbá növelhető a vetés vegyszerezésének pontossága, vagy elvégezhető a haszonállatok számának meghatározása. A műholdak kulcsfontosságú adatokat szolgáltatnak a talaj, a hótakaró, az aszály és a növények fejlődésének nyomon követésére. Az űrtechnológia alkalmazása új távlatokat nyitott a mezőgazdságban, hiszen a precíziós gazdálkodás lehetővé teszi a mezőgazdaság, mint ágazat korszerűsítését, és hozzájárulhat a környezeti értékek megőrzéséhez és a fenntartható fejlődéshez. A mezőgazdasághoz hasonlóan a tengerészeti technológiában is sokrétű a SpaceTech alkalmazási területe.
A műholdak adatszolgáltatása tekintében Sándor elmagyarázta, hogy a műhold naponta 4-6 alkalommal képes új adatokat közvetíteni, hiszen az adás akkor lehetséges, amikor a műhold közvetlenül látható a földi állomásról. Az adás szempontjából a felhők általában nem jelentenek problémát, míg az eső akadályt jelenthet, mivel a víz elnyeli a rádióhullámokat.
A biztonságos üzemeltetés szempontjából érdemes megjegyezni, hogy már több ezer műhold van az űrben, és a számunk még tovább fog emelkedni, így előbb vagy utóbb felmerülhet az ütközés problémája. De ez szerencsére még nem fordulhat elő, a műholdak pályáját mindig jóváhagyják, mielőtt az űrbe kerülnének. A folyamat hasonló a repülőgépek útvonalának előzetes engedélyezéséhez.
A műholdakból származó hatalmas mennyiségű adat elemzéséhez új módszerek és hatalmas számítási kapacitás szükséges. Mivel a nagy mennyiségű adat feldolgozása és elemzése az E-Group szakterülete, izgatottan keressük a SpaceTech új ígéretes területében rejlő lehetőségeket.