Valós idejű adatgyűjtés és analitika IoT‑eszközökkel

Az adatgyűjtés és feldolgozás egyik legdinamikusabban fejlődő területe a különböző IoT eszközök adatainak elemzése. 2022 végére becslések szerint 29 milliárd hálózati eszköz működik bolygónkon, melyek közül 18 milliárd IoT. Legyen szó ipari vagy akár házi napelemekről vagy szélkerekekről az energetika területén, az okosórák sportolással összefüggő életmód-adatairól, a különböző közösségi és egyéni közlekedési eszközök vagy az elsősorban hordható egészségügyi eszközök adatairól, az egyes eszközök vagy akár rengeteg eszköz együttes monitorozása és szakértő felhasználók általi analizálása hatalmas potenciált hordoz magában.

A távoli észlelést – vizsgálatot támogató eszközöket és módszereket alkalmazó telemonitoring a telemedicina területén is új perspektívákat nyújt a páciensek kezelésében és a megelőzés területén egyaránt. A különböző hordható okoseszközök (IoT) akár valós idejű adatainak távolról történő eljuttatása a szakorvosokhoz akár azonnali beavatkozást is lehetővé tehet, a folyamatosan érkező adatok az egyes betegek állapotáról tájékoztatnak, az egy intézményben vagy akár az egész egészségügyi rendszerben összegyűjtött és elemzett adatok pedig az adott betegségben szenvedőkről vagy akár a teljes népesség állapotáról szolgáltatnak információkat.

A június első hetében Székelyudvarhelyen megrendezett XXIV. Mentésügyi konferencián Dr. Turcsányi Gabriella, a Budapesti Szeretetkórház főorvosa tartott előadást az E-Grouppal közös, előkészítés alatt álló projektről, mely az E-Group HealthBook/Okosklinika technológiára alapozva fejlesztené ki a Szeretetkórház telemonitoring rendszerét.

A projektet elsősorban orvosi, egészségügy-logisztikai szempontból bemutató előadásában Dr. Turcsányi Gabriella kiemelte a Covid-járvány okozta korlátozott beteg-orvos találkozások hatását a paradigmaváltásban. Hangsúlyozta a projekt különböző szereplőinek – a telemonitoring rendszert figyelő orvos, a diabetológus szakorvosok és a páciensekkel rendszeres kapcsolatot tartó háziorvosok, az önkéntesen résztvevő, okostelefonnal rendelkező diabetológiai betegek, valamint az eszközök: bluetoothos vércukorszintmérő, Okosklinika/Healthbook app, továbbá a webes adatvizualizáció eredmények – összehangolását és együttműködését. A rendszer megteremti az azonnali beavatkozás lehetőségét éppúgy, mint az adatok alapján a terápiamódosítást.

Az E-Group által fejlesztett Okosklinika/Healthbook a különböző IoT okoseszközök egészségügyi méréseiből létrehozott adatokat gyűjti, tárolja és rendszerezi. A trendelemzések, előrejelzések mellett a kezelőorvosok bárhol és bármikor lehívhatják a releváns adatokat, miközben a betegjogi szempontok is teljes mértékben érvényesülnek. Mind az egyes betegekre vonatkozó adatok, mind az összesített adatok hozzájárulnak a telemedicina hatékonyságának növeléséhez, új diagnosztikai és kezelési módszerek létrejöttét segítik elő.

Egyes betegségek – cukorbetegség, keringési, szív/érrendszeri betegségek egyes típusai – esetében a sok forrásból összegyűjtött és feldolgozott adatok hosszútávon kínálnak új lehetőségeket a megelőzés és a gyógyítás terén.

Az E-Group és a Mazsihisz Szeretetkórház közös, indulás előtt álló projektje, mely a cukorbetegségben szenvedő páciensek telemonitoring felügyeletét hivatott új alapokra helyezve megoldani, az egyes betegek számára is megnyugtató megoldás lesz, Ahogy Dr. Turcsányi Gabrialla kiemelte: a cél a “betegek rendszeres utánkövetése anélkül, hogy minden alkalommal meg kelljen jelenniük a rendelésen”.

Az E-Group büszke erre az együttműködésre. Reméljük, hogy ezzel a projekttel is hozzájárulhatunk az egészségügyi rendszer adatalapú, a pácienseket szolgáló, az intézmények életét megkönnyítő fejlesztéséhez. Az IoT eszközök a technológiai fejlődés, az ipar 4.0 fontos szereplői, új utakat nyitnak az automatizálás, az adatgyűjtés és adatelemzés területén és jelentősen hozzájárulnak a különböző munkafolyamatok optimalizálásához nem csak az egészségügy, hanem más területeken is az: energetikától kezdve a mezőgazdaságon, a banki és biztosítási üzletágon át a különböző kereskedelmi tevékenységekig és szállítmányozási iparig.

Ossza meg
This site is registered on wpml.org as a development site.